Rozmanité pružiny – typy a výroba

Posted on 12/07/2018 12:43am

Pružiny jsou přitomné skoro každý den. Různé stroje a předměty nemůžou fungovat bez nějakého druhu pružiny – jsou nezbytné na příklad v autu, tradičních hodinkách a dokonce také v pojistnéch ventilech. Proto nyní hodně podníku se věnuje produkci a prodeji pružin – je možné být jistým, že vždy se najde zakázník. O typech pružin je napsaných také hodně odborných článků a učebnic.

Pružiny
Author: Jannis
Source: http://www.flickr.com
Teď pružiny jsou dělené podle různých vlastnosti: kovu (nebo ostatních látek), tvaru a použití v praxi. Úplně jiné funkce plní třeba pružina listová a zkrutná. Obvykle velké množství sortimentu různorodých pružin je umožňované nejvýznámějšími a kvalitními výrobcmi, kde výroba je velmi automatizovaná. Dle tvaru je možné uvádět pružiny zkrutné, talířové, spirálové, točné, soudkovité a jiné; většinou používané materiály jsou rozmanité slitiny oceli (nejednou uhlíkové), měď, cinová bronz i nekovové materiály – např. gumové buď zatížené krutem; jsou to tzv. pryžové pružiny. V tomto ohledu je široký výběr nabídek a jestli nutné je použití pružiny v nějakém mechanismu, nejefektivnějším napadem je výbrat jen ty vhodné a nejodolnější - pružin velice záleží na jejich velikost, tvary a materiál. Velmi pozoruhodným příkladem pružiny je talířová, jež absolutně nevýpadá jako běžně pochopená pružina – místo charakteristického tvaru roztažené spirály je několik tlustých kroužků. Jsou nutné jako části pojistních ventilů, brzd a do vibroizolace. Jejich materiál je většinou nerezová buď kvalitní pružinová ocel.


Takové pružiny jsou docela odolné na deformace. Jiný pozoruhodný druh pružiny je pružina rovná, které ukázkou je listová pružina nacházejicí se v autu a mechanických hodinkách – může být vytvořená z plechu nebo pásky a jeji tvary jsou různorodé – například jednoduchá tyč z pružinové oceli může být takovou pružinou. Nejtypičtější jsou pružiny zkrutné a tážné – jejich tvary jsou příblížné tím, které většina lidí zná jako části hráček nebo propisovaček.

Zajímavé je také to, že nyní na pružinách mnoho lidí spí každodenně – jsou velice nejednou používané v postelech a i mají mnoho rozmanitých tvaru a velikostí; díky ním postel se nepoškodí kromě vrtění v posteli, a tělo se neponoří. V současné době velice pozoruhodné účinky jsou proveditelné díky nejnovějším pružinám, které zaručují lepší pohodlnost.

Tags: spirálová, kuželové, látky, vinuté, matrace